Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dla autorów

Zgłoszenie artykułu jest równoznaczne z oświadczeniem Autora, że praca jest oryginalna i nie była wcześniej publikowana w żadnej formie. Autorzy proszeni są również o dostarczenie pełnych materiałów źródłowych (tekstów, ilustracji, wykresów) w celu umożliwienia ich przetworzenia zgodnie z wymaganiami czasopisma.

Każdy nadesłany artykuł jest sprawdzany pod kątem zgodności z profilem czasopisma oraz poprawności technicznej. W przypadku stwierdzenia braków technicznych redakcja zwraca artykuł do poprawek. Teksty są wstępnie oceniane przez redaktorów językowych. Jeśli artykuł wymaga poprawek językowych, Autor otrzymuje szczegółowe wytyczne i zaproszenie do przesłania poprawionej wersji.

Czasopismo Novensia stosuje procedurę recenzji podwójnie ślepej (double-blind), w ramach której każdy artykuł jest oceniany przez dwóch niezależnych recenzentów. Wybór recenzentów odbywa się spośród instytucji zewnętrznych oraz rozszerzonej rady redakcyjnej Novensia (w przypadku członków rady redakcyjnej, tylko jeden recenzent może pochodzić z tej samej grupy). Wybór recenzentów oparty jest na ich specjalizacji naukowej, co pozwala zapewnić wysoką jakość oceny.

Recenzenci oceniają manuskrypt pod kątem kilku kluczowych kryteriów:

  • Znaczenie tematu – Jak istotny jest poruszany problem w kontekście aktualnego stanu wiedzy?
  • Oryginalność badań – Jak nowatorskie i unikalne są wyniki przedstawione w manuskrypcie?
  • Metodologia – Jak adekwatna i solidna jest wybrana metoda badawcza?
  • Jakość i przejrzystość prezentacji – Jak klarownie przedstawiono wyniki i wnioski z badań?

Ważnymi cechami oczekiwanymi od recenzentów Novensia są:

  • Rzetelność – Recenzenci powinni oceniać artykuły obiektywnie i na podstawie merytorycznej analizy.
  • Obiektywizm – Ważne jest unikanie osobistych ocen autorów oraz skupienie się na merytorycznej wartości tekstu.
  • Integralność naukowa – Recenzenci powinni wykrywać ewentualne naruszenia zasad etycznych i postępować zgodnie z zasadami akademickimi.

Recenzenci mają 21 dni na przygotowanie recenzji, którą powinni przesłać na adres e-mail redakcji. W przypadku trudności w dotrzymaniu terminu, prosimy o niezwłoczne poinformowanie sekretariatu Novensia.

Na podstawie recenzji, redakcja podejmuje decyzję o przyjęciu artykułu w jego obecnej formie, z poprawkami, odesłaniu do przepisania i kolejnej recenzji lub odrzuceniu tekstu. W przypadku rozbieżności w opiniach między recenzentami, zapraszany jest trzeci recenzent.

Recenzenci są zobowiązani do zachowania pełnej poufności i przestrzegania zasad związanych z konfliktem interesów. W przypadku jakichkolwiek problemów w tym zakresie, recenzenci powinni niezwłocznie powiadomić redaktora naczelnego. Ważne jest, aby recenzenci oceniali artykuł bezstronnie, z uwagą na wykrywanie ewentualnych przypadków naruszenia zasad etycznych. Recenzenci powinni również unikać personalnych ataków na autorów i skupić się na konstruktywnej krytyce.

Członkowie rady redakcyjnej i komitetu doradczego, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach, mogą być powołani na recenzentów w ramach oceny poszczególnych artykułów. W takim przypadku drugi recenzent musi pochodzić z zewnętrznej instytucji. Członkowie ci są zobowiązani do przestrzegania tych samych standardów co recenzenci zewnętrzni.

Przyjęte artykuły są poddawane redakcji i korekcie językowej, dostosowując tekst do międzynarodowych standardów akademickich. Poprawiona wersja artykułu jest przesyłana Autorowi do akceptacji. Wprowadzane zmiany są uzgadniane w dwóch rundach edytorskich. Po zatwierdzeniu ostatecznej wersji tekstu Autor zobowiązany jest podpisać umowę licencyjną, którą należy odesłać na adres redakcji. Bez umowy tekst nie może zostać opublikowany.

Oświadczenie autorów 

Po przejściu przez etap recenzji i korekty, artykuł jest przygotowywany do publikacji. Po zakończeniu procesu redakcyjnego, Autor otrzymuje pierwsze wersje korekt. Poprawki powinny ograniczać się do błędów typograficznych i merytorycznych. Termin na odesłanie poprawek wynosi 14 dni. Jeśli Autor zgłosi potrzebę kolejnych poprawek, tekst zostanie przesłany ponownie. Korekty na tym etapie powinny dotyczyć wyłącznie kluczowych błędów.

Po zakończeniu etapu edytorskiego artykuł zostanie opublikowany. Publikacje są udostępniane bezpłatnie online na stronie czasopisma i w repozytoriach naukowych. Autorzy otrzymują PDF swojego artykułu i są zachęcani do jego rozpowszechniania w celach naukowych, w formie tych plików lub jako linki do strony.

Prosimy Autorów o staranne przygotowanie tekstów zgodnie z powyższymi wytycznymi, co przyspieszy proces publikacji i pozwoli na utrzymanie wysokiej jakości czasopisma.

Autorzy zainteresowani publikowaniem w Novensia są proszeni o zapoznanie się ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi edycji tekstu > Novensia instrukcje dla autorów.pdf oraz o nadsyłanie propozycji na adres: novae@uw.edu.pl